Fukuoka Maraton

Fukuoka maraton je muški maraton i jedna on najstarijih i najpoznatijih trka u Japanu (prva je održana 1947.godine), a zlatna značka IAAF-a je označava kao i svjetsku elitnu trku. Ove godine maraton je održan 3.12.2017 a na njemu je učestvovalo oko 500 trkača. Pobjednik je bio norvežanin Sondre Moen Nordstad sa 2:05:48 rezultatom i s tim postavio novi evropski rekord u maratonu.

Antarktički Ledeni Maraton

Antarktički Ledeni maraton je jedini zvanični maraton u okviru Antarktičkog kruga i na kontinentu Antarktike a održao se 24. Novembra, 2017 na -25C temperaturi. Učestvovalo je 53 trkača koji su došli iz 19 zemalja svijeta: Australije, Belgije, Brazila, Kanade, Kine, Danske, Njemačke, Velike Britanije, Irske, Izraela, Novog Zelanda, Norveške, Perua, sa Filipina, Poljske, Portugala, Švedske, Turske, i Amerike. Trkači su bili okupljeni na Punta areni u Čileu i prebačeni na Union glečer na Antarktiki za trku. Danac Frank Johansen osvojio je prvo mjesto u muškoj kategoriji sa 3:37:46 rezultatom dok je amerikanka Kelly Alen McLay osvojila prvo mijesto u ženskoj kategoriji sa 4:56:37 rezultatom. Ova trka predstavlja istinski i pravi antarktički izazov sa teškim uslovima pod nogama koje sadrže snijeg i led, te prosječnu temperaturu vjetra -20C, kao i mogućnost jakih Katabatičnih vjetrova a osim toga trka se odvija na nadmorskoj visini od 700 metara.

7. Adria Advent Maraton – Crikvenica

7. Adria Advent Maraton – Crikvenica je jedini profesionalni međunarodni maraton i polumaraton u Europi koji se trči uz morsku obalu a održan je 3.12.2017. Osam stotina trkača iz 12 država sudjelovalo je na sedmom izdanju Adria Advent maratona u Crikvenici a pretrčalo ga je 150 izdržljivih. Trčao se maraton dužine 42.195m, polumaraton dužine 21.097m, a posebna atrakcija za učesnike i gledaoce bila je humanitarna trka sa kućnim ljubimcima. Pobjednik maratona je bio Robert Radojković sa 2:36.42 rezultatom.

24. Podgorički Maraton

24. Podgorički Maraton se održao 29.Oktobra 2017.godine u Podgorici u Crnoj Gori. Staza za ovaj maraton se sastojala od 5k, 10k, polu maratona i maratona. Kenijski atletičari Abel Rop Kibet i Koeč Čirono Ribi pobjednici su 24. internacionalnog Podgoričkog maratona. Najbolji crnogorski maratonac bio je Nikšićanin Miloš Dragović, koji je sa rezultatom 2:51:53 završio na 11. mjestu.

Author: Saradnik